پیشتازی علم طب کاشان از عصر صفوی تا قاجار

یک محقق و کاشان‌شناس گفت: کاشان در موضوع علم طب حداقل از عصر صفوی تا قاجار حرفی برای گفتن دارد، چرا که طبیبان پادشاهان بزرگ صفویه؛ مثل شاه طهماسب اول، شاه طهماسب دوم و شاه عباس اهل کاشان بودند.

مهدی هوشمندی‌نژاد در گفت‌وگو با برنامه صبح سیلک با معرفی شخصیت میرزا ابوالفضل طبیب به عنوان پزشک مخصوص دربار ناصرالدین شاه قاجار، خاطرنشان کرد: این پزشک حاذق بیشتر بیماران خود را به روش فصد خون درمان می‌کرد که این سبک امروزه نیز در کنار حجامت برای کاهش فشارخون در افراد دنبال می‌شود.

وی افزود: خانه میرزا ابوالفضل طبیب معروف به خانه حکیم‌باشی در محله مسجدآقابزرگ واقع شده که متعلق به اوایل دوره قاجار با «اتاق نقاشی» زیبایی مزین به نقاشی‌های بی‌نظیر «عبدالوهاب غفاری کاشانی» یکی از بزرگان خاندان غفاری است.

هوشمندی‌نژاد اضافه کرد: اداره میراث فرهنگی کاشان خانه حکیم‌باشی را به منظور حفظ و احیای آن در سال ۱۳۷۹ از خاندان حکیم باشی خریداری کرد و اکنون این سرا قرار است با کمک بخش خصوصی مرمت و احیا شود.

این کاشان‌شناس وجه تسمیه شغل «کحالی» در کاشان قدیم را تبیین کرد و گفت: کحالی معنی چشم‌پزشکی می‌دهد و از بانوانی روایت می‌کند که در گذشته در برخی محلات؛ مانند دربند مخبر به این امر اشتغال داشتند و با سرمه‌های طبیعی و غیره درد چشم افراد را درمان می‌کردند.

وی خانه‌های میان‌محله‌ای را از یادگارهای ارزشمند بافت تاریخی کاشان و معرف فرهنگ خیرخواهی و نوع‌دوستی دانست و تصریح کرد: این نوع خانه‌ها، مانند خانه سعادت در بافت تاریخی مسجدآقابزرگ، حدفاصل دومحله واقع شده بود و صاحبان آن برای تسهیل رفت و آمد عابران بین محلات درب خانه را از صبح تا عصر باز می گذاشتند تا افراد با عبور از شارم این خانه ها به امورات جاری بپردازند.

هوشمندی‌نژاد کتاب تازه انتشاریافته «اهل کاشانم» را یکی از کامل‌ترین منابع برای شناخت گردشگری فرهنگی کاشان معرفی و اذعان کرد: این کتاب مصور ۵۰۰ صفحه‌ای حاصل تلاش جمعی از محققان و کاشان‌شناسان در معرفی آثار مادی و معنوی دیار نخستین‌هاست که در سال جاری به همت آرش نورآقایی تدوین و انتشار یافت.

 

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp