مجسمه‌ساز پیشکسوت عنوان کرد
شمایل اسطوره‌ای در نگاه شهید تابنده

هنرمند برجسته ۶۸ ساله، متولد خوی و فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبا که کارنامه پرباری در عرصه مجسمه‌سازی از خود برجای گذاشته است:«شمس تبریزی»، «هفت دلفین»، «قوزی»، «سیب»، «شاعر ارمنی» تنها برخی از آثار او در زمینه مجسمه‌سازی است.

«جعفر نجیبی» سردیس‌ افرادی چون محمد معین، خواجه حافظ شیرازی، استاد دهخدا، جهان‌پهلوان تختی، شهید نجات‌اللهی، کمال‌الدین بهزاد، رضا امیرخانی و برخی دیگر از نام‌آوران ایران را با ذوق هنرمندانه خود ساخته است.

یکی از نکات قابل توجه در مورد این مجسمه‌ساز، میزبانی شهرهای مختلف کشور ترکیه از آثار اوست. اثر حجمی گربه‌ها به ارتفاع شش متر در شهر وان و مجسمه‌ای به ارتفاع پنج متر در شهر اگدیر ترکیه از این هنرمند پیشکسوت به نمایش در آمده است.

او که در دومین سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی حاضر است، برگزاری این رویداد به صورت مجازی را دارای چالش‌هایی نظیر عدم بهره‌مندی از نقدها و پیشنهادات و همین طور طولانی شدن روند اجرا دانست و گفت: در این صورت هنرمندان جوان کمتر می‌توانند از نظرات پیشکسوتان بهره‌مند شوند؛ امیدوارم هر چه سریعتر شرایط برگزاری حضوری فراهم گردد.

این هنرمند، در عین حال وجود تمرکز در روزهای نخست طراحی یک سردیس را امری لازم قلمداد و عنوان کرد: شاید این ویژگی در شرایط غیرحضوری تا حدودی مساعد باشد اما در مرحله ایرادگیری این خلوت می‌تواند هنرمند را گمراه کند بنابراین حضور مخاطبان و کارشناسان در این فرآیند عنصر کلیدی است.

نجیبی، که مسئولیت ساخت سردیس سردار شهید عباس تابنده را برعهده دارد، با اشاره به عکس‌های نوجوانی و جوانی این شهید، نوع نگاه این شهید به آسمان را دربردارنده نوعی شجاعت و جسارت و برخوردار از نوعی شمایل اسطوره‌ای دانست.

این مجمسه‌ساز، در عین حال خلق اثر پرتره از چهره‌های با فرم استخوانی را آسان‌تر از چهره‌هایی شبیه سیمای شهید تابنده قلمداد و عنوان کرد: چالش خلق چنین چهره‌هایی نسبت به چهره‌های آن است که کم و زیاد شدن جزییات صورت در حین اجرا، می‌تواند به اثر لطمه زیادی وارد کند.

او شباهت حداکثری و برخورداری از حس و روح هنری را ویژگی‌های ضروری برای یک اثر تجسمی دانست و خاطرنشان کرد: این دو وجه باید توأمان در یک اثر وجود داشته باشند تا بتوانند زمینه‌ساز ماندگاری و علاقه‌مندی مخاطب شوند.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp