معاون فنی و عمرانی شهرداری کاشان:

با وجود گران شدن قیر، بر حجم آسفالت اجراشده افزوده‌ایم

اجرای آسفالت در نیمه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته رشد دوبرابری داشته است؛ اقدامی که از سوی شهردار کاشان بی‌سابقه دانسته شد. شهرآن چگونگی این امر را از بهروز گرانمایه، معاونت فنی و عمران شهرداری کاشان جویا شده است که در ادامه می‌آید.


▫️در دوره فعلی سعی شده است تا برنامه‌های اجرایی شهرداری کاشان و تخصیص بودجه بر مبنای نظرخواهی از معتمدان محلی شهر و بنا به نیازهای هر منطقه باشد. در سال جاری به واسطه مشارکت بالای معتمدان محلی و اعتماد متقابل شکل‌گرفته، امکان بیشتری برای برنامه‌ریزی دقیق و عدالت‌محورانه‌ به وجود آمد. علاوه بر این، بر خلاف سال‌های پیش، سهم آسفالت و محل تأمین منابع پروژه‌ها در هر منطقه، قبل از اجرای عملیات مشخص شد که این امر باعث اطمینان خاطر پیمانکاران در انجام دادن پروژه‌ها و همچنین رقابت شهرداری‌های مناطق با یکدیگر در اجرایی کردن هر چه زودتر طرح‌ها شد. 

▫️این افزایش تناژ آسفالت در حالی رقم خورده است که قیمت قیر از ابتدای سال ۹۷، روز به روز گران تر شده و در حال حاضر با رشدی چهار برابری، به عدد پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای هر تن رسیده است.

▫️اجرای تمام مراحل عملیاتی آسفالت در قالب پیمانکاری به بخش خصوصی واگذار می‌شود. معاونت فنی و عمرانی شهرداری نقش برنامه‌ریزی و نظارت دارد. خرید قیر، تأمین نیروی انسانی و ماشین‌آلات و اجرای آسفالت با پیمانکار است. 

▫️حمایت مالی از پیمانکار بسیار مهم است؛ چرا که تا این اتفاق نیفتد تداوم عملیات آسفالت در شطح شهر ممکن نخواهد بود.

▫️خرید و فروش قیر در بازار بورس به صورت نقدی صورت می‌گیرد و همین امر کار را به نسبت گذشته مشکل کرده است؛ چون تا قیر توسط بورس عرضه نشود، امکان خرید آن وجود ندارد. تقریباً نیمی از هزینه یک پروژه آسفالت صرف قیر می‌شود.

▫️برای ماه مهر آسفالت خیابان پیروزی و بلوار گلستان در فازهای یک و دو ناجی‌آباد در دستور کار بوده است. در حال حاضر تراش بلوار گلستان انجام شده و آماده آسفالت‌ریزی است. بلوار اصلی طاهرآباد هم در همین ماه آسفالت شد.

▫️متن کامل مصاحبه را در "شهرآن" و از طریق لینک زیر بخوانید.

http://shahron.ir/?p=6942