یک کارشناس حوزه خانواده مطرح کرد

ضعف آموزش های مهارتی زوجین و دخالت خانواده ها عامل افزایش طلاق در کاشان

یک کارشناس حوزه خانواده گفت: طبق تحقیقات و کارشناسی های انجام گرفته، ضعف آموزش های مهارتی زوجین در مواجهه و برخورد با مسایل پیش رو در کنار دخالت های بظاهر دلسوزانه والدین، که موجب خدشه دار شدن اسقلال و قدرت تصمیم گیری فرزندان می شود، عامل افزایش طلاق در کاشان است.

 سیدعلی سازور در گفتگو با برنامه #صبح_سیلک با بیان اینکه مسایل مادی آسایش بخش جزو فرعیات و ابزار تشکیل زندگی زناشویی بوده و آموزش جامع مهارت های قبل از ازدواج جزو اصل و عامل تضمین آرامش در زندگی زناشویی است، تصریح کرد: مادیات فقط ابزار است و هدف یعنی کسب آرامش زوجین اصل است.  
وی از کمبود آموزش های کارگاهی و مشاوره ها در قبل، حین و بعد از ازدواج انتقاد و تاکید کرد : انتخاب درست و استقلال فکری افراد برای تشکیل خانواده بسیار مهم است و افراد باید با آموزش های مستمر و نه مختصر، شناخت و آگاهی خود از زندگی و مهارت های لازم را بالا ببرند.  
سازور تعریف خوشبختی در نگاه برخی زوج های جوان و خانواده ها را توجه به ثروت و مسایل اقتصادی دانست و یادآور شد: خوشبختی واقعی یعنی توانایی حل مسایل زندگی در هنگام آسانی و سختی؛ از این رو هم زوجین و هم خانواده ها لازم است برای تغییر نگرش خود آموزش ببینند. این عضو هیئت علمی دانشگاه با انتقاد از تجمل گرایی و شتابزدگی برخی خانواده های کاشانی در تعیین تاریخ عقد و ازدواج بدون رسیدن دختر و پسر به آشنایی کامل با اهداف یکدیگر گفت: دو فرد متقاضی ازدواج با همدیگر، باید اهداف و آرمان ها مشترک داشته باشند و تجمل و مدگرایی های شایع جزو فرعیاتی است که متاسفانه جای اصول را گرفته است.  
وی افزود: تهیه و تدارک جهیزیه های سنگین که گاهی بسیاری از آن ابزاری برای تفاخر، خودنمایی و جلب توجه دیگران است، فقط آسایش زندگی زناشویی را تامین می کند، در حالی که هیچ چیزی جای آرامش فکری را نمی گیرد.