با توجه به بالارفتن شدید دمای هوا در روزهای اخیر صورت گرفت

هشدار آتش‌نشانی نسبت به افزایش آتش‌سوزی مزارع کاشان

روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان با هشدار نسبت به احتمال وقوع آتش سوزی در مراتع، زمین‌های کشاورزی، فضای سبز و باغات از شهروندان کاشانی خواست نکات ایمنی را رعایت کنند.

روح‌الله فدائی مدیر روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی در مورد افزایش آتش‌سوزی فضای سبز و مراتع در فصل تابستان، گفت: امسال خوشبختانه با توجه به وضعیت بارندگی مناسب فصل بهار و سبز شدن منطقه، به مرور با گرم شدن هوا، سبزه‌ها و علف‌زارها تبدیل به بوته‌های خشک مستعد آتش‌سوزی می‌شوند و احتمال وقوع حوادث آتش سوزی در زمین‌های کشاورزی و مراتع با کوچکترین سهل‌انگاری و خطای انسانی دور از انتظار نیست.

وی تأکید کرد: هرگونه اقدام نسنجیده می‌تواند به وقوع حوادث ناگوار و تحمیل خسارات اقتصادی به کشاورزان و آسیب به محیط زیست منجر شود.

مدیر روابط عمومی سازمان آتش‎نشانی همچنین به کشاورزان توصیه کرد: زمان برداشت و دروی کامل، محصولات بخصوص غلات ، کاه و... را آتش نزنند و با رعایت نکات ایمنی، از وقوع چنین حوادثی پیشگیری کنند.

فدائی از شهروندان خواست در زمان سفر‌های برون شهری خود از رفتار‌هایی همچون پرت کردن ته سیگار به مراتع و مزارع و روشن کردن آتش بدون در نظر گرفتن نکات ایمنی، خودداری کنند.

وی به خطر آتش سوزی به دلیل انداختن بطری‌های شیشه‌ای و یا شیشه‌های شکسته در طبیعت اشاره کرد و گفت: انداختن شیشه در باغ، بوستان‌ها و پارک‌های جنگلی باعث تمرکز نور خورشید روی خار و خاشاک خشک شده و شیشه مانند یک ذره‌بین موجبات آتش سوزی را فراهم می‌آورد.

مدیر روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی، تصریح کرد: رعایت بهداشت و نظافت مراتع هنگام مراجعه به دامن طبیعت و روشن نکردن آتش در محیط‌های آسیب‌پذیر کمترین کاری است که هر یک از ما می‌توانیم برای صیانت از این امانت الهی انجام دهیم.

وی همچنین تأکید کرد: شهروندان در صورت مشاهده آتش‌سوزی با شماره ۱۲۵ آتش نشانی تماس گرفته و قبل از رسیدن آتش نشانان در محل با رعایت نکات ایمنی، اقدام به جلوگیری از گسترش حریق کنند.