متخصص فیزیولوژی ورزشی مطرح کرد

کم‌تحرکی ریشه بسیاری از بیماری‌هاست

متخصص فیزیولوژی ورزشی با اشاره به تحرک بالای افراد در گذشته برای تهیه غذا و دیگر مایحتاج زندگی در برابر زندگی کم تحرک ماشینی امروز گفت: حرکت نیاز بدن است و اگر این نیاز از بدن گرفته شود در آینده برای فرد دردآور خواهد بود.

مهدی خوبی در برنامه رادیویی #صبح_سیلک تأکید کرد: در حال حاضر بیشتر افراد جامعه به خاطر کم‌تحرکی در معرض انواع و اقسام عارضه‌ها و بیماری‌های استخوانی، مفصلی و عضلانی مثل درد آرتروز و گردن و حتی بیماری‌های قلبی هستند.

وی گفت: مثلا رانندگان و افرادی که در ادارات و سازمان‌ها کار می‌کنند و از پشت میز و صندلی خود بلند نمی‌شوند و به طور مداوم بدون تحرک هستند، به مرور دچار ناهنجاری‌هایی مثل انحرافات ستون فقرات می‌شوند.

این متخصص فیزیولوژی ورزشی، با اشاره به اینکه ناهنجاری‌هایی مثل کایفوز به حالتی گفته می‌شود که قوس ستون فقرات ناحیه سینه ای از حالت طبیعی خود خارج شده و تمایل به خم شدن به جلو می‌کند، تبیین کرد: کایفوز بیش از اندازه وضعیتی در اثر اتخاذ وضعیت بدنی نامناسب بوجودآمده و با انجام حرکت های اصلاحی زیر نظر متخصص برطرف می‌شود.

وی یکی از علل مهم دچارشدن به ناهنجاری کایفوز را بیش از اندازه نشستن، ایستادن و یا انجام فعالیت در وضعیت خم شده به جلو به مدت طولانی دانست و تصریح کرد: کارگران ساختمانی، باغبان‌ها، مکانیک‌ها و افرادی که بیش از حد پیاده‌روی می‌کنند، به عنوان افراد پرتحرک باید مرتبا با انجام حرکاتی تغییر وضعیت بدنی دهند.