شهردار کاشان:

با رفتار مسئولانه مانع تهدید بیشتر سلامتی سربازان عرصه مقابله با کرونا شویم

شهردار کاشان در برنامه تلویزیونی هر خانه یک پایگاه سلامت گفت:با رفتار مسئولانه مانع تهدید بیشتر سلامتی سربازان عرصه مقابله با کرونا شویم.

سعید ابریشمی‌راد در برنامه تلویزیونی هر خانه یک پایگاه سلامت،ضمن تقدیر از تلاشهای کادر درمان و بهداشت، وظیفه ذاتی شهرداری در نگهداری شهر را یادآور شد و گفت: این نهاد عمومی در وضعیت پیش آمده، رسالت سنگین‌تری را عهده‌دار است چنانکه مدیریت شهری در روزها و هفته‌های اخیر علاوه بر ارائه خدمات روزمره خود، اقدامات متعدد و متنوعی را در زمینه تأمین سلامت کالبد شهری انجام داده است.

وی، خاطرنشان کرد: در نخستین‌ روزهای این اتفاق فراگیر، شهرداری کاشان حتی پیش از آنکه پروتکلی به صورت رسمی اعلام شود با همکاری شبکه بهداشت و درمان شهرستان مبادرت به ضدعفونی کردن سیستم حمل و نقل عمومی حتی قبل از مرکز استان و کلانشهرهای دیگر ورزید.

شهردار کاشان افزود: فرآیند ضدعفونی برای اتوبوس‌های شهری همچنان به صورت منظم و پیوسته روزانه دو نوبت انجام می‌پذیرد و تاکسی‌ها نیز در ایستگاه‌های 15 خرداد، خیابان شهید بهشتی و کمال الملک هر روز صبح ضدعفونی شده و تجهیزات بهداشت انفرادی نظیر ماسک و دستکش نیز در اختیار ناوبران و رانندگان قرار می‌گیرد.

ابریشمی‎راد همچنین به ضدعفونی کردن معابر شهری اشاره و ضمن تقدیر از نیروی انتظامی و سپاه برای کمک به شهرداری در این زمینه بیان کرد: فرآیند ضدعفونی کردن معابر پس از هماهنگی با ستاد مقابله با کرونا با به‌کارگیری 6 واترجت توسط شهرداری به صورت گسترده از ساعت 5:45 تا 7:30 هر روز صبح انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: به دلیل عدم وجود متولی دیگر، عملیات ضدعفونی کردن ادارات، مراکزپرجمعیت و اماکن پرتردد و حتی بخش‌های خصوصی با افتخار توسط شهرداری کاشان صورت می‌گیرد.

شهردار کاشان، ضدعفونی سرویس‌های بهداشتی عمومی (قبل از بسته شدن) و همچنین لوازم بازی، نیمکت‌ها و تجهیزات ورزشی در پارک‌ها را نیز از سوی کارکنان شهرداری یادآور شد. ▫️ابریشمی‌راد در خصوص موضوع زباله‌های خانگی نیز گفت:به دلیل احتمال فراوان آلودگی زباله‌های خانگی، دستورالعملی که برای جمع‌آوری، حمل و دفن این نوع زباله‌ها وجود دارد همان دستورالعمل زباله‌های بیمارستانی و عفونی است، خط پردازش متوقف شده و کانکس‌ها ضدعفونی می‌شوند.

وی، کارکنان شهرداری به ویژه پاک‌بانان زحمتکش شهر را سربازان گمنام در مسیر مبارزه با کرونا نامید و افزود: با وجود پیش‌بینی تمهیدات بهداشتی، نظیر ارائه تجهیزات انفرادی پیشگیرانه و معاینه به صورت روزانه اما پاک‌بانان و خانواده‌های آنان در معرض خطر جدی قرار دارند و این نیازمند توجه جدی و احساس مسئولیت بیش از پیش شهروندان است.

شهردار کاشان متذکر شد: با همراهی اعضای شبکه بهداشت پاک‌بانان در دو پایگاه و خانه کارگری به صورت روزانه توسط تب سنج لیزری معاینه می‌شوند و تمهیدات درمانی و بهداشتی و مرخصی برای استراحت برای هر فرد دارای مشکل در این زمینه انجام می‌گیرد.

ابریشمی‎راد با انتقاد از برخی رفتارهای شهروندی در زمینه زباله عنوان کرد: هر شب از ساعت 22 شب اقدام به جمع‌آوری زباله می‌شود و با توجه به امکانات موجود به بهترین شکل این فرآیند انجام می‌گیرد اما متأسفانه برخی با رفتار غیرمسئولانه، مضاعف شدن زحمت همکاران و پاک‌بانان را موجب شده‌اند چنانکه در روزهای اخیر به دلیل حساسیت بیشتر نظافت شهر حتی تا سه نوبت مجبور به جمع‌آوری زباله از سطح شهر شده‌ایم.

وی تصریح کرد: این اقدامات علاوه بر ایجاد مسئولیت شرعی و اجتماعی، عامل افزایش تهدید سلامتی پاک‌بانان می‎شود و این رفتارها در شرایطی که همه در کنار یکدیگر باید مراقب هم بوده و به مقابله با یک مشکل عمومی بپردازیم درست و شایسته نیست.

سکاندار مدیریت شهری همچنین با تقدیر از تلاش‌های فداکارانه کارکنان سازمان آرامستان‌ها، آنان را دیگر سربازان مهجور اما محجوب و خستگی‌ناپذیر در شرایط موجود دانست و برای این زحمت‌کشان آرزوی سلامتی کرد.

ابریشمی‌راد در ادامه به موضوع اطلاع رسانی شهرداری در زمینه مقابله با کرونا نیز پرداخت و گفت: انجام تبلیغات محیطی در 50 نقطه شهری در قالب پیام‌ها و هشدارهای بهداشتی به صورت استند و بنر، انتشار و توزیع 10 هزار نسخه پمفلت و بروشور در سیستم حمل و نقل عمومی و مراکز پرتردد و تهیه کلیپ و موشن‌گرافی و توزیع در فضای مجازی از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه بوده است.

وی لغو تمام برنامه‌ها و مراسم مستلزم برخورداری از اجتماعات به خصوص ویِژه برنامه استقبال از نوروز و جشنواره موسیقی را نیز یادآور شد و در عین حال خاطرنشان کرد: البته این اتفاق مانع مهیاسازی شهر برای ورود به سال جدید نشده و تمام اقدامات زیباسازی، گل‌آرایی و نورپردازی به منظور تزریق روحیه شادایی و سیمای جذاب به شهر انجام گرفته است.