مدیر حوزه ساماندهی مشاغل شهری مطرح کرد

انتقال مشاغل مزاحم شهری به صنایع کارگاهی امیرکبیر

مدیر حوزه ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری کاشان، با تأکید بر آمادگی مدیریت شهری برای انتقال مشاغل مزاحم به صنایع کارگاهی امیرکبیر، از شهروندان خواست نسبت به گزارش موارد آزاردهنده در محیط زندگی خود اقدام کنند.

علی اصغر شقایقی، در گفت و گوی زنده با رادیو کاشان با اشاره به وظایف مختلف حوزه ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی، کشتارگاه صنعتی، صنایع کارگاهی و رسیدگی به مشاغل مزاحم شهری، مدیریت میوه و تره بار و بازار روز و شب را از جمله موارد تحت نظارت این حوزه ذکر کرد.

وی، راه اندازی کشتارگاه در سال 1373 در زمینی به مساحت 9 هکتار و وضعیت نامناسب اولیه آن را یادآور شد و افزود: امروز به صورت کامل نسبت کشتار 90 درصد دام ماده و 10 درصد دام نر که در گذشته صورت می گرفت تغییر کرده و تنها درصد کمی از کشتارها مربوط به دام‌های ماده است.

مدیر حوزه ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری کاشان، استخدام دامپزشک ویژه کشتارگاه برای نظارت بر فرآیند کشتارها از سال 96 را خاطرنشان کرد و گفت: تنها پس از معاینه احشام و در صورت تایید و صلاحدید دامپزشک متخصص، فرآیند کشتار در سالن مربوطه صورت می گیرد.

شقایقی، با یادآوری روزانه 700 کشتار در کشتارگاه کاشان در سال های ابتدایی دهه 80 عنوان کرد: این میزان کمی با وجود ارتقای چشمگیر کیفیت و سلامت اما به دلایل مختلف نظیر کم شدن قدرت خرید مردم، ورود گوشت های بسته بندی گرم و منجمد به شهرستان و... به کمتر از 300 مورد رسیده است.

وی، با تأکید بر اینکه امروز کشتارگاه صنعتی کاشان یکی از بهترین کشتارگاه‌های منطقه محسوب می شود عنوان کرد: در حالی که تا پیش از این، گوشت تنها سه ساعت بعد از کشتار دام آماده عرضه می شد اما در حال حاضر از عصر روز قبل تا صبح روز بعد در سردخانه نگهداری شده تا در صورت هر گونه مشکل، از چرخه عرضه خارج شود.

مدیر حوزه ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری کاشان، درج برچسب های زرد و سفید به ترتیب برای گوشت حاصل از کشتار دام های نر و ماده به منظور سهولت دسترسی و شناخت بهتر استفاده بهتر مصرف کنندگان را یادآور شد.

شقایقی، در ادامه با اشاره به بند 20 ماده 55 قانون شهرداری ها، مبنی بر ممنوعیت مجوز فعالیت مشاغل مزاحم شهری، وجود کمیسیون مربوطه در شهرداری کاشان را متذکر شد و گفت: از سال 1380 در شهرک صنایع کارگاهی امیرکبیر مکانی برای استقرار این مشاغل مزاحم اختصاص یافته است.

وی با اشاره به 62 بلوک، 670 قطعه زمین دارای مالک و یک هزار و 88 قطعه زمین متعلق به شهرداری در این شهرک را خاطرنشان کرد و افزود: 734 از این تعداد تاکنون واگذار شده و 354 مورد نیز قابلیت واگذاری دارد تا پس از تشخیص کمیسیون این اختصاص صورت پذیرد.

مدیر حوزه ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی، با یادآوری انتقال 410 واحد مشمول مشاغل مزاحم شهری، آنها را جزو واحدهای فعال در شهرک صنایع کارگاهی امیرکبیر عنوان کرد.

شقایقی، با تأکید بر فعالیت مستمر میدان میوه و تره بار و ارائه خدمات مختلف در این میدان، وجود 100 غرفه و فعال بودن 44 غرفه در این مجموعه را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: این میدان به صورت روزانه به 6 تا 7 هفت هزار نفر از صاحبان واحدهای عرضه میوه، محصولات کشاورزی، شهروندان و... خدمات ارائه می کند.