کاهش 33 میلیارد ریالی هزینه‌های فضای سبز با اعمال سیاست‌های بهره‌وری شهرداری

مدیرعامل سازمان فضای سبز شهرداری کاشان از کاهش 33 میلیارد ریالی هزینه‌های فضای سبز با اعمال سیاست‌های بهره‌وری شهرداری خبر داد.

حمیدرضا ممیز در گفت‌وگویی تفصیلی با #باشگاه_خبرنگاران_جوان به تشریح روند تغییرات همکاری با پیمانکاران و تأثیر آن در بهره‌وری و کاهش هزینه های فضای سبز پرداخته که بخش‌هایی از آن را در زیر می‌خوانید:

تعداد زیادی پیمانکار جزء در هر منطقه در امور مختلف توسعه، چمن زنی، هرس، سمپاشی و‌غیره وجود داشتند؛ افزون بر اینکه امور مالی این پیمانکاران شفاف نبود، هدررفت زیاد هزینه را نیز بواسطه نابسامانی بهره وری بهینه نیروی انسانی بر شهرداری تحمیل کرده بود.

شهرداری و شورای شهر بدنبال این مسایل و جلوگیری از اتلاف هزینه‌های متعلق به شهروندان تصمیم گرفتند با کاهش تعداد پیمانکاران و ساماندهی آن‌ها در فضای سبز علاوه بر شفافیت مالی قرارداد‌ها بهره وری نیروی انسانی و صرفه جویی در هزینه‌ها را نیز ارتقا بخشند که در این راستا دستورالعمل لازم را به سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری صادر کردند.

▫️برای اعمال و تدوین دستورالعمل از شهرداری کلان شهرهایی، چون اصفهان، شیراز، مشهد و قم تحقیق شد تا بهترین روش برون سپاری در انتخاب پیمانکاران و همکاری آن‌ها انتخاب شود. پس از انجام تحقیقات و مطالعات، برای تغییر قرارداد‌ها از جزیی‌ به صورت آیتم کاری به منظور اعمال شفافیت در حوزه مالی تصمیم گیری شد به این صورت که هر آیتمی را که پیمانکار عملا انجام دهد می تواند پول آن را دریافت کند.

 در این شیوه، فقط روش اعمال مدیریت و اعمال دستورات از شهرداری به پیمانکار تغییر پیدا کرد و مقررشد که پیمانکار بخش خصوصی با رعایت تمام حق و حقوق کارگران فضای سبز آن‌ها را در آنالیز پرداخت‌های خود قراردهد و حتی در قرارداد با پیمانکاران مقرر شد که حق اخراج کارگران را ندارند.

در سال گذشته که حقوق پایه (حداقل دستمزد ماهیانه با احتساب ۳۰ روز) برای هر کارگر یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان بود ما قرارداد با پیمانکار برای هریک از کارگران حقوق پایه را یک میلیون و ۳۰۰ هزارتومان  منعقد کرده و تمامی حق و حقوق لازم از جمله حق خواروبار و مسکن، سنوات خدمت، عیدی، بن کارگری، مرخصی، اضافه کار و تعطیلات، حق اولاد، جمع این هشت مورد به انضمام ۷ درصد بیمه سهم کارگر و بیمه مسولیت مدنی، برای کارگران مکتوب و امضا شد.

با اعمال مدیریت و سیاست جدید کار با پیمانکاران، سال گذشته  هزینه ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی فضای سبز به ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان کاهش یافت و در امور مالی شهرداری صرفه جویی و بهره‌وری شد.با قرارداد‌های غیرشفاف قبلی هزینه سالانه نگهداشت فضای سبز فقط در یکی از مناطق یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان علاوه بر هدررفت بالا در هزینه‌ها و نیروی انسانی بود حال آنکه در حال حاضر این رقم هزینه به یک میلیارد و ۱۰۰ مییلون تومان کاهش یافت و صرفه جویی شد.

مشروح این گفت و گو را با مراجعه پیوند زیر می‌توانید بخوانید:
yon.ir/846PK