تاریخ خبر:۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ آذر | انتشار دهنده: مرکز تولیدات و پژوهش‌های رسانه‌ای شهرداری کاشان |
چاپ خبر

کارگردان نمایش امیرکبیر در جشنواره سراسری تئاتر مهر:

پیام نمایش استمرارجنگ ظالم و مظلوم تا همیشه تاریخ است

نویسنده و کارگردان نمایش"امیرکبیر" در پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان گفت: در این اثر تلاش کردم با تلفیق تعزیه و تئاتر، بُعد نمایشی کار را به سمت فرمالیستی شدن هدایت کنم.

محمدرضا شاه‌مردی با اشاره به شیوه بیان واقعه عزل از صدارت و قتل امیرکبیر در این نمایش افزود: از بُعد محتوا در این نمایش واقعه عاشورا را به وسیله عنصر تعزیه به موازات قتل امیر در نظر گرفتم، شاید خیلی‌ها خرده بگیرند که چه سنخیتی بین این دو واقعه وجود دارد، اولا داستان خودش این سنخیت را ایجاد می کند چون در موضوع انتقال جسد امیرکبیر از کاشان و دفن وی در کربلا، امیر قطعا خدماتی داشته که مورد تایید اهل بیت بوده است.

وی ادامه داد: مسئله بعدی اینکه نگاه ما به واقعه عاشورا نباید صرفأ مذهبی و دینی باشد چون اگر صرفا در چارچوب اسلام و دینمداری و شریعت و بدون در نظرگرفتن جنگ همیشگی ظالم و مظلوم به عاشورا نگاه کنیم، به عاشورا جفا کرده ایم.

این کارگردان در بیان روند اجراهای قبلی امیرکبیر افزود: گروه ما در شهریورماه برای این کار 40 روز به تمرین پرداخت و در آبان نیز در سالن خانه نمایش قم به مدت 22 شب اجرای عموم داشتیم که با استقبال بسیار خوبی هم روبرو شد.

شاه مردی با تأکید بر این که علاقه‌ام به امیرکبیر در نوشتن و اجرای این نمایش بی تأثیر نبود، تصریح کرد: امیر کبیر بی شک شخصیتی مهم و تأثیرگذار در تاریخ ایران است، در عین حال معتقدم آن چنان که او را تقدیس می کنند از خطا و اشتباه هم مصون نبوده اما به هر حال خدمات فراوانی از جمله منظم کردن امور کشوری و اداری و همچنین احداث دارالفنون و روزنامه وقایع اتفاقیه و واکسیناسیون از مصادیق تأثیرگذاری اوست.

وی در بیان پیام نمایش امیرکبیر یادآور شد: معتقدم امیرکبیر بر اساس مواردی که از او در تاریخ خواندم، اگر به قتل هم نمی‌رسید نمی‌توانست با نظام آلوده به فساد دوره قاجار ادامه بدهد و مجبور به استعفا می شد لذا پیام این نمایش آن است که در دنیای امروز، فساد علاوه بر آن که جامعه را به قهقرا می برد، آدم‌های سالم و دارای سلامت نفس را نیز به هر شکل از پای در می آورد و از طرف دیگر، بیان اینکه جنگ ظالم و مظلوم تا همیشه تاریخ استمرار دارد.

این هنرمند درباره میزان استقبال از نمایش"امیرکبیر" در جشنواره نیز افزود: تصورم این بود با توجه به نوع اتصال امیرکبیر با شهر کاشان در ماجرای تبعید وی، مردم در هر دو سانس از نمایش استقبال کنند اما فقط در نوبت اول شاهد این رخداد بودم.

نویسنده و کارگردان نمایش امیرکبیر همچنین در بیان نظر خود پیرامون جشنواره تئاتر مهر کاشان نیز افزود: نخست اینکه شخصأ کاشان و مردمش را دوست دارم و اگر قرار باشد روزی در شهری غیر قم زندگی کنم، بلاشک کاشان گزینه اول من است، دوم آن که در کاشان برای اجرای برنامه‌های فرهنگی، فعالان این حیطه دست‌شان در مقایسه با شهر قم بازتر است و به عنوان مثال شما در شهر قم مجموعه‌ای با گستردگی و حجم کار فرهنگی مانند فرهنگ‌سرای مهر کاشان یافت نمی‌کنید.
برچسب ها

نظرات:

ارسال نظر

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب ارسال فرمایید.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت پورتال منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخــرین خبــرها
اصطلاح «توسعه» در چند دهه گذشته میراثی جز نابودی کاشان را به ارمغان نیاورده است افزایش رضایت و تعاملات شهروندان هدف اجرای پروژه درب باغ اجرای 5600 تن آسفالت مکانیزه در معابر منطقه سه ایجاد و راه‌اندازی بازار شب جنب بازار مهستان باید همه برای سازندگی کاشان بزرگ قدم برداریم بعد از چند سال، شهامت اجرا کردن ابرپروژه زیرگذر را شورا و شهرداری فعلی پیدا کردند با وحدت و انسجام می‌توان بهترین شرایط خدمت‌رسانی را فراهم کرد اقدامات عمرانی شهرداری کاشان در نقاط مختلف راوند طراحی المان‌های هویت‌ساز برای ورودی‌های شمالی کاشان در حوزه ایمنی و سلامت جامعه اهل تعامل و مماشات نیستیم