تاریخ خبر:۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۵ آبان | انتشار دهنده: مرکز تولیدات و پژوهش‌های رسانه‌ای شهرداری کاشان |
چاپ خبر

شهردار کاشان مطرح کرد

درمان آسيب هاي فرهنگي با مثبت انديشي و توسعه ارتقاي مشارکت اجتماعي ميسر مي شود

شهردار کاشان گفت: درمان آسيب هاي فرهنگي با مثبت انديشي و توسعه ارتقاي مشارکت اجتماعي ميسر مي شود.

به گزارش مرکز ارتباطات و امور بين الملل شهرداري کاشان، سعيد ابريشمي راد امروز در ديدار با جمعي از هنرمندان کاشان با بيان اينکه فرهنگ تعاريف متفاوتي دارد و ارائه برنامه فرهنگي ظرافت ها و حساسيت هاي خاص خودش را دارد، اظهار کرد: فرهنگ به مجموعه اي از زير ساخت ها، نگرش ها، باورها، ارزش ها، هنجارها گفته مي شود و سطحي ترين بخش فرهنگ در نمادها متبلور مي شود.

وي با بيان اينکه مجموعه اي از اين تعاريف در سبک زندگي و جهان بيني انسان مشخص مي شود، تصريح کرد: اگر جامعه بخواهد متعالي شود بايد به تاريخ و فرهنگ گذشته خود مراجعه کند بنابراين فرهنگ بار معنايي سنگيني دارد و افرادي که دم از فرهنگ مي زنند به سطحي ترين لايه فرهنگ که همانا نماد است، توجه مي کنند.

شهردار کاشان ادامه داد: هنر زبان بيان احساس است و ابزار موثري در انتقال فرهنگ محسوب مي شود و رسالت بزرگي در جامعه بر عهده دارد.

ابريشمي راد با اشاره به سرعت بالاي تغييرات تکنولوژي در سبک زندگي خاطر نشان کرد: سرعت بالاي تغييرات تکنولوژي آسيب هاي فرهنگي را به دنبال داردو براي همين امر است که شاهد گسست فرهنگي، پس افتادگي فرهنگي هستيم.

وي گفت: جاهايي که نمادهاي فرهنگي سريعتر از ارزش هاي فرهنگي در اختيار جامعه قرار گرفته است استفاده خوبي از مصاديق تکنولوژي نشده است و براي همين است يکي از ارزش ها تعريف و ديگري آن را نقد مي کند و اين امر به ديدگاه اشخاص برمي گردد.

* مثبت انديشي و توسعه ارتقاي مشارکت اجتماعي راه درمان آسيب هاي فرهنگي است

شهردار کاشان با توجه به تئوري ها و نظريه هاي علماي جامعه شناسي تاکيد کرد: مثبت انديشي و توسعه ارتقاي مشارکت اجتماعي راه درمان آسيب هاي فرهنگي است.

ابريشمي راد با بيان اينکه احساس مقوله مثبت انديشي در جامعه خدشه دار شده است، تصريح کرد: ذهن بيشتر افراد جامعه خسته و نااميد شده و حتي اين احساس را در شما هنرمندان نيز شاهد هستيم که خيلي خطرناک است و من از شما به عنوان پيش قراولان فرهنگي درخواست دارم مثبت انديشي را در دستور کار خود قرار دهيد.

وي ادامه داد: هنر زبان بيان احساس و عشق مظهر تعالي بشراست بنابراين بايد از ابزار انتقال فرهنگ درست استفاده شود و جامعه هنري مثبت انديش باشد در غير اين صورت در کار خود موفق نخواهد بود.

شهردار کاشان خواستار توسعه مشارکت اجتماعي در جامعه شد و بيان کرد: با مشارکت و همکاري مي توان گسست و پس افتادگي را ترميم کرد.

ابريشمي راد با اشاره به اينکه مقوله فرهنگ نيازمند ارائه برنامه توسط کارشناسان فرهنگي است، خاطر نشان کرد: براي آسيب هاي فرهنگي و توسعه مشارکت اجتماعي در دوره مديريت جديد برنامه هاي متنوعي داريم و انتخاب مشاور فرهنگي نيز در همين راستا صورت گرفته است.

وي با تاکيد بر اينکه در هر دوره مديريت شهري فعاليت هاي عمراني کم و بيش انجام مي شود، اظهار کرد: مهم اين است فعاليت هاي عمراني با چه نگرش و جهان بيني انجام مي شود و ضروري است مثبت انديشي و توسعه مشارکت اجتماعي را در بدنه خودمان جاري و ساري کنيم.

شهردار کاشان تصريح کرد: در دوره مديريت نوين شهري همه فعاليت هاي شهرداري رويکرد اجتماعي خواهد داشت و مهم اين است مردم چه انتظاري از شهرداري دارند و در غير اين صورت کارهاي ما فاقد ارزش خواهد بود.

ابريشمي راد افزود: حرکتي شروع شده و بايد به ثمر و نتيجه برسد و مردم به عينيت اين حرکت را درک کنند، ممکن است کارهاي زير ساختي زمان بر باشد و حدود يک تا يک سال و نيم آينده نتيجه آن را ببينيم ولي نمود آن در شهر ملموس خواهد بود.

وي از هنرمندان به عنوان ابزار انتقال رويکرد مثبت انديشي ياد کرد و ادامه داد: از اصحاب رسانه مي خواهم متن هاي نااميد کنند ننويسند، با خط خوش جملات نااميد کننده ننويسند و هيچ فيلمسازي از مشکلاتي که خاطر مردم را آزرده مي کند، فيلم نسازد، جامعه در لب پرتگاه قرار دارد و اگر به آن توجه نکنيم با آسيب هاي جدي مواجه خواهيم بود.  

شهردار کاشان از هنرمندان خواست در توسعه و ارتقاي مشارکت اجتماعي شهرداري را ياري کنند و اين مهم با اعتماد و صداقت متقابل حاصل مي شود.

* هنرمندان به توجه نياز دارند نه حمايت

ابريشمي راد گفت: هنرمندان به توجه نياز دارند نه حمايت، هيچگاه از حکومت و يا نظام انتظار حمايت نداشته باشيد چون از رسالت اصلي خودتان که هنر است دور مي مانيد از نظام فقط توجه بخواهيد تا درکارها يتان موفق باشيد، زمينه بروز استعداد ها بايد فراهم شود وگرنه حمايت يک معادله و معامله دوسويه است و هنر عايد نمي شود.

به گفته وي افراد زيادي هستند که اثر مي آفرينند ولي الزاماَ هنرمند نيستند و اثر تحت شرايط به هنر تبديل مي شود و وظيفه مديران شهري آماده سازي بستر و پرورش هنر است که اين امر در دوره مديريت نوين شهري بر عهده مشاور فرهنگي نهاده شده است.

شهردار کاشان تاکيد کرد: زمينه در اين دوره فراهم است و فقط حضور شما را مي طلبد که به ميدان بياييد براي هيچ هنرمندي در هيچ عرصه اي از تاريخ فرش قرمز پهن نشده است بنابراين لازم است به ميدان آييد وقتي شما ميدان را خالي مي کنيد مسلماَ خلاء شما را افراد ديگري پر خواهند کرد شهرداري حمايت از هنرمندان را وظيفه خود مي داند ولي لازم است هنرمندان نيز ارتباط بيشتري با شهرداري داشته باشند و در ارتقاي فرهنگ شهروندي تلاش بيشتري داشته و ايده ها و ديدگاه هاي خود را با شهرداري در ميان بگذارند.

*  رويدادهاي بزرگ ملي و بين المللي در کاشان برگزار خواهد شد

مشاور شهردار کاشان نيز در اين ديدار صميمانه از رويدادهاي مهم فرهنگي که تا پايان سال در کاشان اتفاق مي افتد يادي کرد و افزود: برگزاري مسابقات باشگاه هاي کشتي به ميزباني کاشان، برگزاري جشنواره تئاتر مهر، جشنواره فيلم و عکس از جمله برنامه هاي فرهنگي خواهد بود که تا پايان سال در کاشان روي خواهد داد.

سعيد عطايي شاد با بيان اينکه در دوره مديريت نوين شهري کاشان به شهر رويدادها تبديل خواهد شد، تصريح کرد: با توجه به برنامه ريزي هاي انجام شده هر ساله حداقل 10 رويداد بزرگ ملي و بين المللي در حوزه فرهنگ و ادب کاشان برگزار خواهد شد.

وي تاکيد کرد: کاشان به عنوان شهري که تمدن دروازه جهان است بايد برند ماندگار و جاويدان شود و اين امر فقط با کمک هنرمندان اين ديار ميسر خواهد بود.

مشاور فرهنگي شهردار نويد برنامه هاي مشخص و مدوني را در حوزه مديريت شهري داد و گفت: به زودي اتفاقات بزرگ و خوشايندي در کاشان روي خواهد داد.

گفتني است، در اين ديدارکه سه ساعت به طول انجاميد، بيش از 40 نفر از هنرمندان کاشاني در رشته هاي موسيقي، تئاتر، فيلمسازي، هنرهاي تجسمي، گرافيک، نقاشي، آهنگسازي، ادبيات، شعر، نويسندگي، رسانه، دوبله و مسئولان انجمن هاي شعر حضور داشتند، هنرمندان در خصوص ضرورت آموزش هاي لازم در رشته هاي هنري ، ضمانت اجرايي براي تصميم گيري هاي فرهنگي، ايجاد زير ساخت هاي فرهنگي ، احداث تالار و آمفي تاتر و موزه، ارکستر سمفوني موسيقي، توجه معنوي به هنرمندان، ايجاد تشکل هاي صنفي مجزا در هر رشته هنري به بيان ديدگاه هاي خود پرداختند.   

 

نظرات:

ارسال نظر

لطفاً نظر خود را در مورد این مطلب ارسال فرمایید.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت پورتال منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخــرین خبــرها
هیچ قلم و هنری نمی‌تواند عمق ایثارگری فعالان تغسیل اموات کرونایی را به تصویر بکشد تدفین اموات مناطق اطراف شهر توسط عوامل سازمان آرامستان‌های شهرداری کاشان آغاز فاز دوم بهسازی خیابان میرعماد و میدان علامه فیض حدود ۷۲ هزار متر مربع از املاک در سال جاری آزادسازی شد تخریب و آزاد سازی ملک قدیمی در خیابان ملاحبیب الله شریف ‌تخریب و آزاد‌سازی میزان در تعریض ملک شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی استفاده از ماسک در بازار مهستان کاشان بالای ۹۵ درصد است 20 درصد بخشودگی عوارض اصناف ویژه بحران کرونا اختصاص مسیر جدید سرویس دهی پایانه شهید موسوی-شهرک امیرالمومنین افزایش چشمگیر تملک و آزادسازی املاک منطقه سه
اخبار تصویری
پاکبان کاشان چک ۳۵۰ میلیون تومانی را نقد نکرد سماور روشن، آتش را به جان خانه‌ای انداخت «آتش‌نشانی» زیباترین جلوه نقش‌‍آفرینی شهرداری از نگاه مردم است چندین نما از عملکرد شهرداری کاشان در فصل تابستان «چلچراغ توسعه» در کاشان روشن می‌شود آمد بهار جانها نرم نرمک می رسد اینک بهار مشارکت کنندگان در پرداخت عوارض دانش آموزان کاشانی فرهنگ تلاش برای توسعه و آبادانی شهر را فرا گرفتند. مردم و مسئولان کاشان همگام با یکدیگر به پویش توسعه و ابادانی شهر پیوستند