تاریخ ارسال مطلب:۱۳۹۵ سه شنبه ۱۳ مهر - تعداد بازدید: 181084 بار
چاپ مطلب

آیین نامه اجرایی کارگروه هوشمندسازی شهر و شهروند

آیین نامه اجرایی کارگروه هوشمندسازی شهر و شهروند شهرستان کاشان

آیین نامه اجرایی کارگروه هوشمند سازی شهر و شهروند

 

 

 

مقدمه

بی شک امروزه شهروندان به طور فزاینده‌ای از مناطق روستایی به شهرها مهاجرت می‌کنند. تا سال ۲۰۵۰، حدود ۸۶ درصد مردم در کشورهای توسعه‌یافته و ۶۴ درصد در کشورهای در حال توسعه در شهرها زندگی خواهند کرد. از آنجا که شهرها جمعیت زیادی را در آینده جذب خواهند کرد، بنابراین استفاده‌ی موثر و بهینه از منابع مختلف اهمیت زیادی دارد.تحقق توسعه پایدار در بهره برداری بهینه از منابع بوده در شهر هوشمند یکی از استراتژی های اساسی در رسیدن به توسعه پایدار  و متوازن است.

شهر هوشمند به شهری گفته می شود که داری شش معیار اصلی زندگی هوشمند جدید از جمله: اقتصاد هوشمند، حمل نقل هوشمند، محیط هوشمند، شهروندان هوشمند، روش زندگی هوشمند و در آخر یک مدیریت اداری هوشمند باشد.

و در واقع شهرهوشمند مکانی ممتاز برای توسعه پایدار است، که در آن به مسائلی مانند ترافیک، مصرف انرژی، آلودگی، تخریب سرزمین و غیره از طریق یک رویکرد نوآورانه و سیستماتیک، براساس ارتباط و تبادل اطلاعات با هدف بهینه‌سازی فرآیندها پرداخته شده است. آن برای تبدیل به سرمایه کردن سرمایه‌گذاری‌های گذشته، به روز رسانی و بهینه‌سازی زیرساخت‌ها و سیستم‌ها، بهبود کیفیت زندگی و حتی ساخت شهر با دسترسی بیشتر اجازه می‌دهد.

اهداف

هدف از اجرای طرح شهر هوشمند، الکترونیکی کردن خدمات شهری، کاهش گره های ترافیکی بوسیله آسان سازی گره های ترافیکی، ایجاد فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه جدید، کاهش استفاده از انرژی بوسیله نوآوری فناوری و تشویق به کاهش مصرف و بازیافت، پایداری محیط زیست، کاهش هزینه های زمان، حذف سفرهای زائد شهری و کاهش آلاینده های سوخت و........است.

 

 

 

وظایف

-فراهم نمودن شرایط لازم برای شهر و شهروند در زمینه پذیرش شهر هوشمند

- بررسی چالش های زیر ساختی پیش رو در جهت ایجاد شهر هوشمند

- فراهم نمودن دسترسی های عمومی به فن آوری های جدید و ایجاد زیر ساخت های فن آوری اطلاعات

-توسعه برنامه های دیجیتالی برای آموزش و نفوذ تکنولوژی های تعریف شده برای شهر هوشمند

- بررسی امنیت فردی در شهر هوشمند

-ایجاد دسترسی مناسب به خدمات بهداشی و درمانی الکترونیک ، حمل و نقل هوشمند ، پرتال های مورد نیاز شهر هوشمند و ...

-  توسعه زیرساخت هایی لازم به همراه منابع انسانی متخصص به منظور ایجاد شهروند هوشمند.

-نحوه اداره صحیح تمامی امور شهروندان شامل خدمات، سرویس­های دولتی و خصوصی به صورت آنلاین و شبانه­روزی در کل هفته و با ضریب ایمنی بالا بتواند پاسخگویی شهروندان باشد

- ایجاد راهکار مناسب جهت تقویت اقتصاد شهری و یا به عبارت بهتر توسعه اقتصاد پایدار بر مبنای هوشمند سازی شهری.

 

ارکان کارگروه:

به منظور پیشبرد اهداف و وظایف کارگروه کمیته های تخصصی به شرح ذیل تشکیل خواهد شد

 

 • گروه تخصصی شهروند هوشمند(مردم هوشمند دستمایه شهر هوشمند هستند)

  شهروند هوشمند کسی است که برای انجام امور خود اهل فکر و برنامه ریزی و استفاده‌ی حداکثری از فناوری اطلاعات برای صرفه جویی در وقت، افزایش بهره وری در انجام امور روزانه‌ و قابلیت ارزیابی و تصحیح فرآیندهای روزمره است.داشتن زیر ساخت شبکه‌ای لازم برای توسعه‌ی شهر هوشمند و همچنین دستیابی به شهروندانی هوشمند‌تر از نیازهای اساسی است.

 • گروه تخصصی  مراقبت های بهداشتی و سلامت هوشمند.

  راهکارهای جامع سلامت هوشمند مدلی یکپارچه است که از تعامل سه سیستم کلان سلامت الکترونیکی، بیمه الکترونیکی سلامت و خدمات بانکداری الکترونیکی به وجود می آید این راهکار ها با پیشگیری و نظارت روی بیماری، از وضعیت سلامت افراد اطمینان پیدا می‌کند و در صورت بروز علائم خطر، هشدارهای لازم را به فرد می‌دهد. همچنین اطلاعات و شاخص‌های اولیه تندرستی از طریق اپلیکیشن تندرستی هوشمند‌، گجت‌ها و ایستگاه‌های تندرستی به‌صورت دوره‌ای اندازه‌گیری و در پرونده الکترونیکی فرد {شخصی فرد و فضای مجازی} ثبت می‌شود. بنابراین فرد می‌تواند با استفاده از اپلیکشین یا مراجعه به فضای وب، پرونده تندرستی خود را مشاهده و روند مربوط به شاخص‌های کلیدی تندرستی و سلامت را دنبال کند.

 • گروه تخصصی  زیرساخت و تکنولوژی های هوشمند

  سيستم هاي شهر هوشمند شامل مديريت شهري، ساختمان، حمل و نقل، تکنولوژي، سلامت و مهم تر از همه، شهروند هوشمند، براي هوشمند شدن از زيرساخت هاي هوشمند استفاده مي‌کنند و در واقع زيرساخت هوشمند سنگ بناي شهر هوشمند به شمار مي‌رود و ژن تشکيل دهنده زيرساخت هوشمند، فناوري اطلاعات است پس با تزريق هوش به زيرساخت فناوري اطلاعات شهري، مي‌توان انتظار داشت که زير سيستم هاي شهر نيز هوش را به ارث ببرند و در نهايت شهر هوشمند ارتقاء يافته و باهوش شود.

 • گروه تخصصی  حمل و نقل هوشمند

  مسائلی مانند ترافیک، مصرف انرژی، آلودگی، تخریب سرزمین، بروز رسانی و بهینه‌سازی زیرساخت‌های شهری، بهبود کیفیت زندگی و ... از طریق یک رویکرد نوآورانه و سیستماتیک، بر اساس ارتباط و تبادل اطلاعات با هدف بهینه‌سازی فرآیندهای مدیریت شهری پرداخته می شود.

 • گروه تخصصی  آب و انرژی هوشمند

  مدیریت بهینه منابع در شهرداری از حیث منابع آب زیرزمینی کاهش استفاده از انرژی با کمک فناوری های روز و تشویق به کاهش مصرف و بازیافت می باشد.

 • گروه تخصصی  حکمروایی هوشمند

  حكمراني خوب شهري( Good Governance) نيز امروزه از مباحث مهم ومطرح جامعه است، براين مفهوم كه دولتها بجاي آنكه بتنهايي مسوليت كامل اداره جامعه رابعهده گيرند، بايد در كنارشهروندان بعنوان يكي ازنهادها يا عوامل مسئول اداره جامعه محسوب شوند، وبا اين تعبير دولت نقش تسهيل كننده وزمينه سازتوسعه جامعه را درسطح ملي، شهري ومحلي ايفامي كند. تا با مرور مفاهيم شهرهوشمند وحكمروايي خوب شهري، مولفه ها وشاخص هاي آنها مورد بررسي وتحليل قرارگيرد

 • گروه تخصصی کارت هوشمند و پرداخت خرد:

  مفهوم پرداخت های الکترونیکی از زمانی شکل گرفته که امکان پرداخت فیزیکی هزینه های پول خرد در مراودات مالی روزانه مخصوصا خرید های خرد و حمل و نقل شهری کم رنگ تر شده و باعث شکل گیری این موضوع از طریق ابزارهای جدید بانکی، از جمله مهمترین آنها کارت های پرداخت افلاین بانکی به صورت الکترونیکی بودیم.

اعضای کارگروه:

اعضای کارگروه متشکل از افراد ذیل بوده و در هر جلسه کارگروه حضور ایشان الزامی می باشد.

 • معاون برنامه ریزی و هماهنگی شهرداری

 • معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری

 • معاون خدمات شهری شهرداری

 • مدیر آمار و اطلاعات شهرداری

 • مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی

 • معاون برنامه ریزی سازمان فرهنگی ورزشی

 • نماینده اداری آب و فاضلاب

 • نماینده سازمان میراث و گردشگری

 • نماینده دانشگاه آزاد اسلامی

 • نماینده دانشگاه علوم پزشکی

 • نماینده دانشگاه کاشان

 • نماینده شرکت مخابرات

 • نماینده شرکت برق

 • نماینده شرکت گاز

جلسات کارگروه:

جلسات کارگروه هر دو هفته یکبار در معاونت برنامه ریزی و هماهنگی برگزار خواهد شد همچنین در صورت لزوم جلسات فوق العاده کارگروه به پیشنهاد دبیر یا رییس کارگروه در مدت زمان مشخص تشکیل خواهد شد.