تاریخ ارسال مطلب:۱۳۹۴ جمعه ۱۴ فروردين - تعداد بازدید: 21647 بار
چاپ مطلب

جاذبه های طبیعی کاشان

موقعيت جغرافيايي و شرايط آب و هوايي و سرزميني منطقه كاشان باعث ايجاد شرايط ويژه‌اي براي سكونت و فعاليت شده است كه عينيت كالبدي و سرزميني آن در پيوند بين محيط طبيعي و گروه انسانها، جاذبه‌هاي گردشگري متنوعي را پديد آورده است.

جاذبه های طبیعی کاشان

موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی و سرزمینی منطقه كاشان باعث ایجاد شرایط ویژه‌ای برای سكونت و فعالیت شده است كه عینیت كالبدی و سرزمینی آن در پیوند بین محیط طبیعی و گروه انسانها، جاذبه‌های گردشگری متنوعی را پدید آورده است كه برخی از آنها عبارتند از:


جاذبه های طبیعی

وجود زمینه‌های كوهنوردی، غرنوردی و چشم‌اندازها و مناظر زیبا در دامنه‌ها و ارتفاعات كركس. وجود دره‌های سرسبز، پرآب، خوش آب و هوا با سكونتگاههایی با معماری خاص در دل كوههای كركس. وجود كویر مركزی ایران با ویژگیهای منحصر به فرد. دارا بودن موقعیت ویژه برای ستاره‌شناسی حرفه‌ای و آماتوری. وجود چشمه‌های زیبا و كاریزهای ایجاد شده در طول زمان توسط ساكنین.


جاذبه های مذهبی

وجود امامزاده‌ها و اماكن مذهبی و آرامگاههای مشاهیر به سبب موقعیت ارتباطی ـ تاریخی منطقه از یك سو و غنی‌بودن شهر و منطقه از علما و هنرمندان و شاعران و بزرگان دینی.
اجرای ویژه مراسم مذهبی در نقاط مختلف.


جاذبه‌های معماری ـ تاریخی

وجود خانه‌های با ارزش، مساجد، آب انبارها، بازار تاریخی، باغ فین، تپه سیلك و حصار تاریخی


جاذبه‌های هنری

وجود آثار هنری متنوع و زیاد مانند گچ‌بریها، كنده‌كاریها، نقشه‌كشی قالی، قالی‌بافی، رنگرزی و نقاشی.


جاذبه‌های فولكوریك و فرهنگ عامه

حاكمیت فرهنگ غنی و ارزشهای دینی و ملی برگزاری مراسم گوناگون به منظور گرامیداشت اعیاد و مراسم ملی و مذهبی.


جاذبه‌های سكونتی

از جمله نقاط جمعیتی كه هر یك با ویژگیهای خود پذیرای اهالی منطقه و گردشگران در ایام مختلف سال هستند. در دل پهنه‌های ییلاقی قرار گرفته‌اند، دارای آداب و روسم و آئینهای ملی و مذهبی خاصی هستند و از تك بناها یا مجموعه‌های معماری روستایی بهره‌مندند، می‌توان به نقاط زیر اشاره كرد: نیاسر، قمصر، اسحاق آباد، قهرود، جوشقان، بزرك، اردهال، ابیانه، آران و بیدگل، مرق و گلستانه.


برچسب ها