مشاور معماری شهردار کاشان :
نماهای حجیم بدون کارشناسی ساختمان ها خطرساز است

مشاور معماری شهردار کاشان گفت: بعضا مالکین ساختمان ها نماهایی ایجاد می کنند که حجیم و بیش از ظرفیت معمولی آن است و کنترل و نظارتی هم انجام نمی شود، در نتیجه این گونه نماها با افزایش بارهای اضافی به ساختمان خطرساز می شود.

سعید طالعی در ارتباط تلفنی با برنامه #صبح_سیلک نقش رسانه ها در فرهنگ سازی و آگاهی بخشی برای حفظ منظر و معماری شهری را پراهمیت خواند و با انتقاد از نگاه مدگرایانه به معماری گفت: نمای ساختمان، حداقل ۵۰ سال در معرض دید افراد است و این ماندگاری تاثیرش عمیق و برای دیگران خاطره ساز است.

وی افزود: معماری گذشته شهر دارای ادراک و مفهوم برای نسل حاضر است و اکنون در صورت نابه سامانی نما و مدگرایی آن برای نسل آینده خاطره ساز نخواهد بود.

طالعی نمای مناسب شهر را از جمله حقوق شهروندی دانست و با انتقاد از نادیده گرفتن ضوابط نمای مصوب توسط برخی مالکین ساختمان ها اذعان داشت: این موضوع باید مانند دیگر موضوعات شهری توسط شهروندان مطالبه و حساسیت برانگیز شود.

وی افزود: معماری باید فرزند زمانه خودش باشد و کپی گذشته نباشد، اما تکیه گاهش باید به گذشته پربار خود باشد.

عضو سازمان نظام مهندسی کاشان با انتقاد از تقلیدهای نامتناسب هنر و معماری سنتی کاشان در برخی نماهای ساختمانی تصریح کرد: برخی افراد از طریق جست و جوهای اینترنتی می خواهند نمای بیرونی منزل خود را مطابق الگوهای غربی طراحی کنند، غافل از اینکه این نوع سبک ها با اقلیم شهری هیچ همخوانی ندارد.

طالعی با بیان اینکه بسیاری اوقات شهرها از طریق نماهای ساختمانی برای دیگران ادراک می شود تبیین کرد: علاوه بر ضوابط و مقررات خاص ارتفاع، مسئله هویت و تاریخ شهر از موارد قابل توجه هست.

وی گفت: وزارت مسکن راه و شهرسازی در سطح کلان کشور به عنوان مرجع فرادستی وظیفه تدوین ضوابط و مقررات نمای ساختمان ها را برعهده دارد و از طریق مشاورین شهرساز یا نظام مهندسی آن را ابلاغ می کند، در کنار آن شهرداری هم طرح های پیشنهادی شهروندان را در کمیته نما و منظر شهری بررسی و جهت اجرا تایید می کند.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp