مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری عنوان کرد
نقص سیستم برق‌رسانی و نشت بنزین و گاز خودرو عمده‌ترین علت وقوع آتش‌سوزی

مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری، نقص و اتصالی در سیستم برق رسانی و نشست بنزین و گاز خودروها را مهم‌ترین علت وقوع آتش‌‎سازی‌ها عنوان کرد.

روح اله فدایی در گفتگو با برنامه #صبح_سیلک عمده ترین علل بروز این حوادث را اتصال سیستم برق رسانی و نشت بنزین و گاز خودروها دانست و در مورد پراکندگی جغرافیایی وقوع آن تصریح کرد: در هفت ماهه نخست سال جاری ۸۰ مورد حریق خودرو رخ داده که این آمار در مدت مشابه سال قبل ۸۱ مورد بوده است.

وی خاطرنشان کرد: ۱۲ درصد این حوادث در محدوده منطقه یک، ۲۰درصد آن در محدوده منطقه دو، ۲۳ درصد در منطقه سه، ۳۳ درصد در منطقه چهار و ۱۲ درصد آن در منطقه پنج شهرداری رخ داده است.

سخنگوی سازمان آتش‎نشانی و خدمات ایمنی، رعایت نکات پیشگیرانه برای جلوگیری از حریق خودرو را حائز اهمیت دانست و توصیه کرد: بست ها و شیلنگ های فرسوده سیستم سوخت رسانی به همراه سیم کشی های سیستم برق خودرو باید به صورت دوره ای بازرسی و کنترل شود و اگر روی موتور خودرو نیز روغن ریخته حتما باید برای رفع آن اقدام کرد.

فدایی به انتقاد از رفتارهای نادرست برخی شهروندان ناظر حوادث در ثبت آن با گوشی همراه جهت به اشتراک گذاشتن آن با دیگران پرداخت و گفت: در حریق خودروها، سه الی ۵ دقیقه ابتدای حادثه، طلایی ترین زمان برای تماس با سامانه ۱۲۵ و حضور آتش نشانان است که اگر وقفه بیافتد باتوجه به وجود مواد اشتعال زا و سوختی در خودرو احتمال گسترش سریع آتش و افنجار را به دنبال دارد.

وی با اشاره به برخی از الزامات ایمنی که هر شهروند باید رعایت کند، افزود: حداقل یک کپسول استاندارد خاموش کننده دستی ۴ کیلوگرمی از نوع پودر و گاز باید در هر خودرو وجود داشته باشد که این اقدام هم برای مالک آن خودرو مفید است و هم می توان با آن به یاری دیگر خودروهای حادثه دیده در اولین دقایق حیاتی حضور در صحنه شتافت.

به گفته فدایی، فرسوده شدن لوله ها و اتصالات سیستم سوخت رسانی، نقص فنی این سیستم، فرسودگی سیم کشی های برق خودرو، بی احتیاطی در استفاده از دخانیات، تصادفات،غیراستانداردبودن تجهیزات CNG و LPG و نگهداری مواد سوختی و اشتعالزا از عمده ترین علل کلی آتش سوزی خودروهاست.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp